Kolejna książka oparta na terapii akceptacji i zaangażowania, która urzekła mnie prostotą przekazua zarazem fachowym spojrzeniem na temat codziennych doświadczeń. Tym razem  autor Russ Harris przeprowadza czytelnika przez trzy etapy, które przeżywa człowiek po zderzeniu z rzeczywistością. Czym to zderzenie jest ? To wszelkie trudne, traumatyczne sytuacje takie jak choroba, utrata ważnych osób, żałoba, utrata pracy, które wiążą się z koniecznością adaptacji do nowych nieznanych okoliczności, a co za tym idzie niosą cierpienie, ból oraz inne nieprzyjemne emocje.

Czytanie tego poradnika oraz zastosowanie ćwiczeń w nim zawartych pomaga nauczyć się radzić sobie w obliczu wyzwań. Pełne empatii i zrozumienia podjęcie autora daje się odczuć już od pierwszych stron lektury. Bez zbędnego pocieszania, można doświadczyć poczucia akceptacji oraz co najważniejsze uzyskać praktyczne wskazówki. Pierwszym etapem, który czeka na drodze przebudzenia po traumatycznych wydarzeniach jest reorganizacja.

Potrzeba czasu aby nauczyć się żyć po stracie, uznać swoje emocje, nawiązać z nimi kontakt oraz zaangażować się w odbudowę życia. Pierwsza część poradnika uczy jak odczytywać swoje emocje, dać im przestrzeń oraz uwolnić się od oceniającego i wciąż sabotującego umysł. Pomagają w tym proponowane ćwiczenia, tak jest życzliwość do siebie. Traktowanie siebie z wyrozumiałością, prowadzenie wspierających dialogów wewnętrznych,

Gdy już potrafimy, być bliżej siebie i “trzymać na wodzy” często niewspierający umysł można przejść do odbudowywania życia. Tutaj autor także proponuję konkretne porady jak postępować w zgodzie z wartościami i na nich opierać cele w życiu. Rozróżnienie pomiędzy  WARTOŚCIAMI oraz CELAMI, godne jest zapamiętania.

Wartości opisują to  jak chcesz postępować, cele zaś opisują to co chcesz uzyskać.

W książce tej znajdziemy także strategie, które pomogą uwolnić się od destrukcyjnych nawyków, które często stają się strategią radzenia sobie ze stresem w obliczu mniejszych i większych życiowych zawirowań. 

Uznając swoje cierpienie, dając przestrzeń emocjom oraz pozwalając sobie na odbudowę życia można doświadczyć prawdziwej rewitalizacji, podnieść się po każdym nawet najtrudniejszym doświadczeniu, dostrzegając sens w cierpieniu.

Zachęcamy do lektury, przygotowałam także kartę pracy do pobrania, która zawiera ćwiczenie zainspirowane przeczytaną lekturą.

http://www.agapacut.pl/wp-content/uploads/2023/08/wartosci-obszary.pdf

Ściskam

A.