Psychologia to moja pasja i jednocześnie kierunek studiów. Z uwagi na to, że jestem już na piątym roku, a jak wiadomo psycholog z zasady ( jak i Ja ) lubi pomagać innym, postanowiłam opowiedzieć trochę o tym jak wygląda studiowanie na tym kierunku.

Na wstępie- studiuję Psychologię Stosowaną na UJ w Krakowie. To co zawsze wszystkich, i mnie do dziś, zaskakuje na  Uniwersytecie Jagiellońskim mamy dwie psychologie. Jedna tak zwana „ogólna” na Wydziale Filozoficznym oraz „stosowana” na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Program kształcenia wygląda tak samo. W moim Instytucie mamy jednak większą ilość godzin praktyk do zrealizowania. To dość dobra wiadomość dla osób, które próbują dostać się na psychologię na UJ, jest więcej miejsc, na obu w sumie około 300.

Jak dostać się na wymarzony kierunek?

Jak na każde studia i tutaj obowiązują wyniki z matury. Punktowane przedmioty to język polski, język angielski oraz jeden do wyboru z biologia, matematyka, historia, historia sztuki, filozofia, oczywiście najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Szczegółowe informacje o rejestracji znajdziecie pod tym linkiem https://www.erk.uj.edu.pl

Gdy elektroniczny indeks jest już Twój! 

Studia są jednolite magisterskie, co oznacza że trwają pięć lat i kończą się napisaniem pracy badawczej. Właśnie jestem w trakcie pisania pracy więc.. „Wish me luck!”. To niesamowicie inspirujące doświadczenie- polecam. Zanim jednak będziesz cieszył się prowadzeniem własnych badań czeka na Ciebie wiele przyjemności i nauki.

Od pierwszego roku zaczynamy dogłębnie poznawać funkcjonowanie człowieka, jego psychiki, z różnych stron.  W planie pojawiają się przedmioty takie jak: Biofizjologiczne Podstawy Zachowania, Procesy Poznawcze -bardziej związane z biologią, ale też Wprowadzenie do metodologii nauk, czy Filozofia, Socjologia. Dużym plusem jest to, że psychologia jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Na drugim roku można wybrać sobie profil np. psychologia zdrowia i choroby; sądowa; pracy i organizacji- wachlarz możliwości jest rozległy. Sam Instytut jest bardzo przyjazny dla studentów, spotkać tam można wielu wspaniałych i życzliwych ludzi. Wykładowcy z chęcią odpowiedzą  na wasze pytana a Kadra Administracji przywita uśmiechem (choć wiadomo odstępstwa od reguły, też się pojawiają, jak wszędzie). Pod względem architektonicznym budynek Wydziału, wciąż jest udoskonalany, by zapewniać nam komfort studiowania.

Dla wszystkich zainteresowanych pogłębianiem psychologicznej wiedzy, polecam też dołączenie do Koła Nauk Psychologicznych Pragma. Jest wiele Sekcji, dużo ciekawych eventów, wykładów i imprez integracyjnych. Osobiście oczywiście polecam Sekcję Psychodietetyki, w której działałam przez ostatnie dwa lata, naprawdę  wiele można się nauczyć.

Zachęcam więc gorąco do  studiowania psychologii, zwłaszcza Psychologii Stosowanej http://www.ips.uj.edu.pl/. 

A Wy na jakich kierunkach studiujecie ? Gdzie się wybieracie, jakie kierunki planujecie rozpocząć ?

Serdeczności A.